Zespół Szkół Leśnych w Goraju

Historia i tradycje szkoły

 

 

Początki kształcenia leśników w Goraju sięgają 1945 r. Wtedy to powstała  Państwowa Szkoła dla Leśniczych. Pierwszym organizatorem szkoły leśnej w gorajskim zamku był Stanisław Hasny, który niestety po kilku miesiącach  musiał opuścić Goraj z powodów rodzinnych. Niemniej zdążył wykonać większość prac adaptacyjnych przygotowujących zamek do nowej roli. Pierwszym dyrektorem od sierpnia 1945 r. był inż. Bronisław Paszyński. Pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej odbyło się w dniach 18 i 19 sierpnia 1945 r. Omówiono na nim warunki i  kryteria pierwszego egzaminu wstępnego. Do egzaminu zgłosiło się 50 kandydatów, przyjęto do szkoły 43.

Z dniem 1 października 1945 r. zarządzeniem Ministerstwa Leśnictwa zmieniono nazwę szkoły na Leśny Ośrodek Szkoleniowy. W styczniu 1946 r. 40 słuchaczy kończy pierwszy kurs dla leśniczych. Od lutego 1946 r. szkoła prowadziła przyspieszone kursy dla leśniczych,  pracowników urządzeniowych oraz sekretarzy nadleśnictw. Do 1948 r. w Ośrodku przeszkolono 360 słuchaczy. 20 czerwca 1948 r. w miejsce Ośrodka utworzono Gimnazjum Leśne. Dnia 1 grudnia 1948 r. Gimnazjum przemianowano na Liceum Leśne I stopnia, a obowiązki dyrektora przejął mgr inż. Stefan Warkocz.  Dnia 1 września 1951 r. Liceum przekształcono w Technikum Leśne w Goraju. Pierwsi absolwenci legitymujący się świadectwem dojrzałości i dyplomem technika leśnika opuścili szkołę w maju 1952 r. Dnia 15 sierpnia 1952 r. dyrektor mgr inż. Stefan Warkocz przeszedł do pracy w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Poznaniu. Nowym dyrektorem zostaje inż. Zygmunt Sokołowski przeniesiony z Technikum Leśnego w Białowieży. W 1955 r. Nadleśnictwo Goraj opuszcza dotychczas zajmowany budynek i przenosi swoją siedzibę do Krucza. Opuszczony budynek przejmuje szkoła. Cały czas zarówno szkoła jak i internat znajdowały się w zamku. W ostatnich dniach sierpnia 1963 r. oddano do użytku nowy pawilon szkolny. Liczba uczniów wzrosła do 338. Zamek stał się wyłącznie internatem. Dnia 1 grudnia 1965 r. otwarto Wydział Zaoczny, który przetrwał do 1984 r. W grudniu 1965 r. zakończono remont i modernizację "Masztalernii" uzyskując: salę gimnastyczną o powierzchni 450 m2, salę widowiskową ze sceną i zapleczem, pralnię, suszarnię, magazyny, 9 mieszkań pracowniczych, klub oraz 3 sale dla utworzonego w tym roku wydziału zaocznego. Dnia 28 września 1968 r. szkole nadano imię inż. Jana Kloski (na zdjęciu), wybitnego leśnika i pedagoga. Z tej okazji został wręczony szkole nowy sztandar,  na który złożyli wówczas i składają do dziś ślubowanie uczniowie klas pierwszych.

      

 

 Uchwałą Rady Pedagogicznej dzień 28 września jest Dniem Patrona Szkoły. W dniu tym corocznie odbywa się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych technikum  na leśnika. Towarzyszą temu: uroczyste ślubowanie, występy, quizy a na koniec ognisko, przy którym odbywa się konsumpcja bigosu i kiełbasy oraz śpiewy przy gitarze.

 W dniach  27 i 28 czerwca 1970 roku z okazji 25 lecia szkoły odbył się I Zjazd Absolwentów.  W dniach od 5 do 7 czerwca 1972 r. odbyły się w naszej szkole IV Ogólnopolskie Igrzyska Sportowe w Siatkówce. Nas zespół prowadzony przez mgr Mieczysława Komosińskiego zajął po zaciętych bojach I miejsce. W 1975 r. inż. Zygmunt Sokołowski odchodzi na emeryturę a nowym dyrektorem zostaje mgr inż. Feliks Latuszek. Dnia 1 września 1978 r. decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Pile szkołę przemianowano na Zespół Szkół Zawodowych Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego im. inż. Jana Kloski w Goraju.

Nieprzerwanie począwszy od 1979 r. przed Świętami Bożego Narodzenia odbywa się corocznie w internacie uroczysta „Wigilia” dla wszystkich uczniów i nauczycieli szkoły. Na stołach tradycyjne wigilijne potrawy, dzielenie się opłatkiem, życzenia i śpiewanie kolęd. Wszystko to odbywa się w niepowtarzalnej atmosferze Gorajskiego Zamku.

W roku 1982 pierwsze kroki stawiają sygnaliści myśliwscy.  Po likwidacji w 1984 r. Wydziału Zaocznego szkoła powróciła do nazwy Technikum Leśne im. inż. Jana Kloski w Goraju. W dniach 13 i 14 września 1986 r. odbył się II Zjazd Absolwentów. W roku 1990 na emeryturę przechodzi mgr inż. Feliks Latuszek, a nowym dyrektorem zostaje mgr inż. Leszek Sikora. Decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dnia 1 września 1993 r. Policealne Studium Leśne w Porażynie (na zdjęciu) zostaje przeniesione do Goraja (funkcjonowało do 31 VIII 2008r.).

 Tego dnia Technikum Leśne im. inż. Jana Kloski w Goraju i Policealne Studium Leśne w Goraju łączą się w Zespół Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju. Dnia 7 maja 1995 r. odbył się  w Goraju I Wojewódzki Przegląd Sygnalistów Myśliwskich (impreza jest organizowana do dzisiaj, w tym roku odbędzie się się XIX edycja). W dniu 17 czerwca 1995 r. odbyły się uroczyste obchody regionalne Dni Lasu pilskich leśników. Uroczystość związana była z 70 rocznicą istnienia organizacji Lasy Państwowe, 50 rocznicą gospodarowania leśników na ziemiach odzyskanych 17 rocznicą istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz 50-leciem kształcenia kadr leśnych  w Goraju. Dnia 10 lipca 1995 r. pożar zniszczył poddasze „Masztalerni”.

W dniu 15 czerwca 1996 r. odbyły się uroczyste obchody  pięćdziesięciolecia istnienia szkoły.

Dnia 1 stycznia 1999 r. szkoła w ramach reformy oświaty przechodzi z resortu Ochrony Środowiska do Starostwa Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego. Dnia 1 września 2001 r.  Zespół Szkół Leśnych w Goraju powiększył się o dwie nowe szkoły: 3-letnie Zaoczne Technikum Leśne  na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej (funkcjonowało do 31 VIII 2005r.) i Zaoczną Policealną Szkołę Leśną (funkcjonowała do 31 VIII 2013r.). Zgodnie z nowymi przepisami od 1 IX 2012r. zawodu technik leśnik w formie zaocznej można kształcić tylko na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. 18 VI 2003.  Marszałek Województwa Wielkopolskiego Stefan Mikołajczak i Starosta Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego Wiesław Maszewski podpisali porozumienie o przekazaniu naszej szkoły z samorządu powiatowego do samorządu wojewódzkiego. Od 1 VII 2003 naszym organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dnia 1 VI 2006 r.  na emeryturę przechodzi dyrektor mgr inż. Leszek Sikora. Funkcję pełniącego obowiązki dyrektora szkoły na trzy miesiące obejmuje mgr Roman Malich. Od 1 IX 2006 funkcję dyrektora pełni mgr inż. Albert Tabaka. Od 1 I 2008 r. naszym organem prowadzącym jest Minister Środowiska.

 

Na przełomie stycznia i lutego odbywa się  „Studniówka” klas czwartych technikum tradycyjnie w sali gimnastycznej własnoręcznie udekorowanej przez uczniów, rozpoczynająca się w rytmie „poloneza”, z jak zwykle ambitnym programem artystycznym, ze wspaniale przygotowanymi potrawami kulinarnymi, wśród których nie może zabraknąć „dziczyzny”,  i wspaniale przygrywającą orkiestrą. Tworzy to naprawdę niezapomnianą atmosferę.

 

Wywiadówki odbywają się trzy razy w roku w niedzielę o godz. 1600 : w listopadzie, po zakończeniu I okresu (styczeń lub luty) oraz pod koniec maja. Na wywiadówce majowej rodzice są informowani o przewidywanych ocenach rocznych.

 

Na przełomie października i listopada odbywa się w Sanktuarium Maryjnym w Lubaszu uroczysta Msza Hubertowska z oprawą muzyczną w wykonaniu Szkolnego Zespołu Trębaczy Myśliwskich.